Duyurular

  • 30 MAYıS, 2014 CUMA

Türk sinemasının 100. yılında sinema sektörüne desteğe büyük önem veriyoruz.

Sinema bizim için uluslararası arenada ülkemizi tanıtan en önemli enstrümanlardan birisi. Dünya sinemasının önemli festivalleri sayılan Cannes, Berlin ve Rotterdam film festivallerinden ödülle dönen Türk filmleri ile Türk Sinemasının dünyadaki yerinin sağlamlaştığını görüyoruz. Özellikle sinema alanındaki faaliyetler çok önemli ve hızlı bir şekilde kültürel diplomaside geri dönüş sağlıyor.

Türk sinemasının 100. yılında sinema sektörüne desteğe büyük önem veriyoruz. Bu kapsamda Sinema Destekleme Kurulu toplantısı geçen gün yapıldı. Belgesel, kısa film, animasyon filmi ile senaryo, diyalog yazım ve geliştirme dallarında 951 projeyi değerlendirildi. Bu projeler arasından 89 belgesel film projesinin 3 milyon185 bin TL, 55 kısa film projesinin 472 bin 250 TL, 54 senaryo ve diyalog yazım ve geliştirme projesinin 472 bin 500 TL, 14 animasyon filmi projesinin de 140 bin TL ile desteklenmesi ve toplamda 4 milyon 269 bin 750 TL destek verilmesi kararlaştırıldı.

Bu desteklerle birlikte Sinema sektörüne sağladığımız desteği geçen yıla oranla yaklaşık 2 katına çıkartarak film yapım projelerine toplamda 26 milyon 979 bin 750 TL destek sağlamış olduk.  Yaşanan gelişmeler ile birlikte geldiğimiz noktada yakalanan başarıyı sürdürülebilir kılmak ve daha ileriye götürmek Bakanlığımız açısından oldukça büyük bir önem ifade etmektedir. Bu yüzden sinemaya ve genç yeteneklere desteğimiz artarak devam edecektir.