Duyurular

  • 23 TEMMUZ, 2018 PAZARTESI
Sn. Ömer Çelik'ten Mesut Özil Açıklaması

Sn. Ömer Çelik'ten Mesut Özil Açıklaması

Mesut Özil’in yaşadıkları Almanya’da Irkçılık ve İslam düşmanlığının ne aşamaya geldiğini gösteriyor.

Mesut Özil’in yaşadıkları Almanya’da Irkçılık ve İslam düşmanlığının ne aşamaya geldiğini gösteriyor. Avrupa’nın genelinde olduğu gibi Almanya’da da ırkçılık ve İslam düşmanlığı toplumları zehirliyor.

Bu zehirli dalga öylesine yükseldi ki pekçok AB ülkesinde ırkçılar ikinci parti konumuna geldiler. Bazı yerlerde ideolojik olarak iktidarın zihniyetini ele geçirmiş durumdalar. Almanya’da İkinci Dünya Savaşı sonrası ilk defa meclise girdiler.

AB kendi değerleri için tehdidin dışarıdan geleceğini düşünüyor. Halbuki tehdit çok daha büyük bir şekilde içerden yükseliyor. Irkçılık zehiri demokratik değerleri zehirliyor. Göçmen düşmanlığına prim veren her yaklaşım aşırı siyasetleri besliyor.

Avrupa için tehdit çok büyüktür. Demokratik yapılar içerden ele geçiriliyor. Tüm Avrupa demokrasileri Weimar Cumhuriyeti gibi kırılganlaşıyor. Irkçılığa karşı güçlü direniş gösterilmeyen her nokta ırkçıların mevzisi haline geliyor. Mesut Özil yaptığı açıklamayla Almanya’da en beklenmedik yerlerden türeyen Irkçı ve İslam düşmanı yaklaşımlara ayna tuttu. Ve herkese gerçek insanlık değerlerini çok sağlam bir yaklaşımla anlattı.

Daha günler önce Fransa’yı şampiyonluğa taşıyan Fransa milli takımının göçmen oyuncuları Avrupa’ya bu iki yüzlülüğü bir kere daha anlatmıştı. Mesut Özil’in “kazanırsam Alman, kaybedersem göçmen sayılıyorum” sözü ırkçılığın iki yüzlü ve hastalıklı haline verilmiş en iyi cevap oldu.

Darbecilerle ve demokratik değerlerden uzak olanlarla çıkarları için kol kola girmekten çekinmeyenlerin, Mesut’un Cumhurbaşkanımızla fotoğraf çektirmesini eleştirmeleri sadece kendi hastalıklı zihniyetlerini teşhir ediyor.