Duyurular

  • 24 OCAK, 2014 CUMA

Hedefimiz birkaç yıl içerisinde 50 milyon turist 50 milyar dolar gelir elde etmektir

2013 yılı turizm istatistikleri Türkiye’nin dünya turizm sektöründeki yerinin kalıcı olduğunu bir kez daha göstermektedir. Turizmde sahip olduğumuz potansiyelin açığa çıkması ve turizmimizin çeşitlendirilmesi için gösterilen çabaların olumlu sonuç verdiğini görmekteyiz.

Türkiye son yıllarda dünya turizminin önemli bir  aktörü olmuştur. Bölgemizdeki siyasi krizlere rağmen Türkiye turizmde yükselmeye devam ediyor. "Medeniyetlerin beşiği" sıfatını güçlendiren, çok zengin kültürel ve tarihi bir mirasa sahip olan ülkemiz, eşsiz doğal güzellikleriyle birlikte değerlendirildiğinde, turizm potansiyeli bakımından dünyanın en önemli ülkelerinden biri durumundadır. Bu potansiyeli, tanıtım kampanyaları ile geçen yıl olduğu gibi bu yıl da tanıtmaya devam edeceğiz. Turizmde çeşitliliğin sağlanması ve yüksek gelir elde edilmesi kapsamında deniz - kum - güneş turizminin yanı sıra şehir turizmi, sağlık turizmi, kültür turizmi, termal turizm, golf turizmi, inanç turizmi ve kongre turizmi gibi alanlarda da çalışmalarımızı sürdüreceğiz. 

Dünyada en çok ziyaret edilen ülkeler arasında 2002 yılında 17. sırada bulunan ülkemiz son yıllarda büyük bir hamle yaparak 6. sıraya yükselmiştir. Hedefimiz öncelikli olarak önümüzdeki yıllarda ilk 5'in içerisine dahil olmaktır. Dünya Turizm Örgütü'nün 2013 yılı Avrupa ülkelerinin turizm büyüme tahminlerinin yüzde 5 olduğunu baz alırsak, ülkemizin bu hedefi 2'ye katlayarak yüzde 10'a çıktığını görmek bizi son derece memnun etmiştir. Hedefimiz birkaç yıl içerisinde 50 milyon turist 50 milyar dolar gelir elde etmektir.