• 20 ŞUBAT, 2018 SALı
AB Bakanı Ömer Çelik Çukurova Üniversitesinde Açılış ve Temel Atma Törenine Katıldı

AB Bakanı Ömer Çelik Çukurova Üniversitesinde Açılış ve Temel Atma Törenine Katıldı

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik, beraberindeki Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz ile Çukurova Üniversitesi Hukuk Fakültesi binasının açılışı, Güzel Sanatlar ve Eczacılık fakültelerinin binalarının da temel atma törenine iştirak etti.

Burada konuşma yapan AB Bakanı Ömer Çelik, kentteki üniversitelere ayrı bir önem verdiğini, bunların Adana'nın değeri olduğunu söyledi.

AB Bakanı Ömer Çelik, kültür ve sanatın "hayat damarları" olduğunu vurgulayarak, bunların büyümesi ve serpilmesi için çok daha kuvvetli adımlar atılması gerektiğini dile getirdi.

Çukurova için "Adam eksen biter" dendiğini anımsatan AB Bakanı Ömer Çelik, şöyle devam etti:

"Kültür dünyası açısından, sanat dünyası açısından çok zenginliklerimiz var. 2. Dünya Savaşı başladığı zaman, savaşın önemli devletlerinden bir tanesinin başbakanına giderler, 'Efendim 2. Dünya Savaşı başladı, ülkemiz savaşa giriyor. İlk emriniz nedir?' İlk emri şu olur, 'Milli kütüphaneyi güvenli bir yere taşıyın' Neden? Milli kütüphane, milletin milli hafıza olduğu için kültürü korumak, esasında millet ve devlet hayatını korumaktır. Kaybettiğiniz her şeyi yerine koyabilirsiniz ama kültürü koyamazsınız. 'Milleti millet yapan değerleri simgeleyen eserleri güvenli bir yere taşıyın' diyor. Şuurunda olmamız gereken şey budur. Büyük bir milletiz, büyük bir kültür ve tarihe sahibiz. Geçmişte çeşitli kopukluklar yaşadık ama üniversiteler binalardan ibaret değil. Üniversitelerin asıl ödevi, bu tarihsel sürekliliği sağlamaktır. Bizim tarihsel süreklilik içerisinde nerede bulunduğumuzu, hangi noktayı teşkil ettiğimizi tarih içerisinde hangi izi bıraktığımızı ve hangi izleri bırakmaya iddialı olduğumuzu göstermektir. Bu sebeple Güzel Sanatlar Fakültemizin buraya açılıyor olmasından çok memnuniyet duyduğumu ifade etmek isterim."

- "15 Temmuz darbe girişimi hukukun gücüyle engellenmiştir"

Eskiden Türkiye'de bir darbe gerçekleştiği zaman darbecilerin, cuntacıların önünde esas duruşa geçen Anayasa Mahkemesi başkanları gördüklerini anlatan AB Bakanı Ömer Çelik, şunları kaydetti:

"Darbeciler anayasayı lağvettiğinde, 'Bunu iyi ki lağvettiniz, iyi yaptınız' diyen kişi, genelde Anayasa Mahkemesi Başkanı olmuştur Türkiye'nin geçmişinde. 15 Temmuz darbe girişiminde görüldü ki Türkiye'ye sapık bir ideolojiyi getirmek isteyen, demokrasiyi, hukuk devletini kaldırmak isteyen ve laik devleti ortadan kaldırmak isteyen bir girişime karşı bütün illerde ilk olarak hukukçularımız harekete geçti. Savcılarımız ve hakimlerimiz Anayasal düzeni korumak için cesurca, kahramanca hukuk adamlarımız tavır almışlardır ve darbe girişimi hukukun gücüyle engellenmiştir. Bugün de baktığınız zaman bu mücadeleyi en zor şartlarda sürdürüyoruz."

- Zeytin Dalı Harekatı

AB Bakanı Ömer Çelik, Zeytin Dalı Harekatı'nda dünyadaki temel hukuki metinlere bağlı şekilde hareket edildiğini belirterek, şunları kaydetti:

"Afrin'de, bu kadar zor şartlarda kahraman Mehmetçik ülkemizin etrafında kurulmak istenen terör koridorunu engellemeye çalışırken, BM şartlarına, uluslararası hukuk metinlerine ve çatışma hukukuna riayetle Türkiye Cumhuriyeti bu mücadeleyi sürdürmektedir. Şunu gururla söyleyebiliriz ki yeryüzünde hukuki meşruiyeti en yüksek mücadelelerden bir tanesi Zeytin Dalı Operasyonu'dur."

Konuşmaların ardından katılımcılar kurdele keserek açılış ve temel atmayı gerçekleştirdi.