• 24 ŞUBAT, 2018 CUMARTESI
AB Bakanı Ömer Çelik AK Parti Ceyhan İlçe Kongresinde Gündemi Değerlendirdi

AB Bakanı Ömer Çelik AK Parti Ceyhan İlçe Kongresinde Gündemi Değerlendirdi

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik, AK Parti Ceyhan İlçe Kongresi'nde bir konuşma yaptı ve gündemi değerlendirdi.

Hollanda'nın Srebrenitsa katliamında doğrudan sorumluluğu olduğunu ve soykırıma ilişkin videolar bulunduğunu anlatan AB Bakanı Ömer Çelik, "Onların askerlerinin oradaki kasaplara, o mazlum Boşnakları nasıl terk ettiği, kutlama yaparak oradan nasıl ayrıldığı, oradaki kardeşlerimizi, masum ve mazlumları bu katliama nasıl terk ettikleri biliniyor." diye konuştu.

Bakan Ömer Çelik, Hollanda Parlamentosunun kararını eleştirerek, şöyle devam etti:

"Kendilerine ayna tutacakları yerde, Srebrenitsa katliamındaki, soykırımındaki sorumluklarıyla yüzleşecekleri yerde tutuyorlar Türkiye'ye iftira atmaya, Türkiye'ye iftira atan parlamento kararları almaya cüret ediyorlar. Bizim tarihimizde soykırım yoktur. Biz tarihimizin zor dönemlerinde yaşanmış o olayları ortak acımız olarak anıyoruz, değerlendiriyoruz. Bizim, bize düşmanlık etmeyen hiçbir millete husumetimiz yoktur. Osmanlı İmparatorluğu sınırları içerisinde, o zor zamanlarda, zor dönemlerde yaşanmış acıları hepimizin ortak acısı olarak anıyoruz. Hatta biliyorsunuz Cumhurbaşkanımız çağrı yaptı, 'Gelin karşılıklı olarak arşivleri açalım, bu arşivleri açtıktan sonra tarihçiler bu konuyu araştırsın, parlamentolar ve siyasetçiler bu işin içine girmesin, hakikat neyse hepimiz çıkan sonuca razı olalım'."

- "Masadan kaçan kim?"

Türkiye-Ermenistan arasında "Güven Arttırıcı Önlemler" paketi açıklandığını anımsatan AB Bakanı Ömer Çelik, şunları kaydetti:

"Ama bu niye işlemedi? Ermenistan Anayasa Mahkemesi o zaman tuttu bu kararı Ermenistan anayasasına aykırı bularak iptal etti. Şunu soruyoruz o zaman, tartışmaktan kaçan kim, masadan kaçan kim, karşılıklı olarak arşivleri açmaktan kaçan kim, karşılıklı olarak güven arttırıcı tedbirler almaktan kaçan kim? Kendisine güvenen masadan, arşivleri açmaktan, çıkan sonucu kabullenmek şeklinde baştan söz vermekten kaçmaz. Biz kendimize güvendiğimiz için bütün bu adımları atacağımızı büyük bir öz güvenle ilan ettik. Şunu sormak gerekiyor, 'Srebrenitsa katliamındaki sorumluluğuyla yüzleşemeyen Hollanda Parlamentosunun sözde Ermeni soykırımı diye bir meselede karar almasının kime faydası vardır? Bunun Türkiye'ye husumet gütmekten başka ne gibi bir amacı olabilir?' Hiçbir amacı olmaz. Karşımızda bizi eleştirenlerin, çifte standartlarının artık saklanamaz bir şekilde apaçık ortada olduğunu hep beraber görelim."

Türkiye'nin güçlü bir şekilde terörle mücadelesini sürdüğünü belirten AB Bakanı Ömer Çelik, şöyle devam etti:

"Sınırlarımızın hemen dibinde, Afrin'de ya da diğer yerlerde, Menbiç'te kurulmak istenen terör koridorlarına karşı TSK'nın, Başkomutanımızın, Cumhurbaşkanımızın emriyle başlattığı terörle mücadeledeki başarıları gururla izliyoruz. Hepiniz görmüşsünüzdür, iki gündür televizyonlarda gösteriliyor, orada kazılan tünelleri, inşa edilen duvarları, kaleleri andıran bir takım yapıları gördüğünüzde yaptığımız bu mücadelenin ne kadar önemli olduğu gözüküyor. Orada bir Kandil düzeni kurmak istiyorlar. Resmen sınırımızın hemen öbür tarafında bir terör devleti kurmak istiyorlar. Verdiğimiz bu mücadeleyle Afrin'de yeni bir Kandil kurulmasına müsaade etmeyeceğimizi gösterdik. Sınırlarımızın etrafında hiçbir terör devletine müsaade etmeyeceğiz."

- "Teröristlere hak ettikleri cevabı veriyoruz"

Bakan Ömer Çelik, 15 Temmuz'dan sonra ordunun daha da güçlendiğini,  aynı zamanda da çok yüksek büyüme rakamlarına imza attıklarını vurgulayarak, "Türkiye, 1295 kilometrelik Suriye ve Irak sınırında herhangi bir terör devleti kurulmaması için Türkiye'ye komşu bir terör koridoru oluşmaması için bu güçlü mücadeleyi verirken, aynı zamanda kendi ekonomisini büyüten, dış politikadaki etkinliğini arttıran, istikrarını güçlendiren siyasetleri izlemeye devam ediyor." ifadesini kullandı.

TSK'nin bölgede sivil kayıp vermemek için elinden gelen gayreti gösterdiğine ve operasyonun titiz şekilde yürütüldüğüne dikkati çeken AB Bakanı Ömer Çelik, "Teröristlere hak ettikleri cevabı veriyoruz. Sivil kayıplardan bahsedenlerin en önce topraklarımıza, teröristlerin attığı roketler sonucu kaybettiğimiz vatandaşlarımız konusunda saygılarını ve üzüntülerini iletmeleri gerekiyordu." değerlendirmesinde bulundu.

Bakan Ömer Çelik, karşılarına çıkan sorunların sayısının artmasının Türkiye'nin büyüyüp güçlenmesinden kaynaklandığının altını çizerek, şunları kaydetti:

"En ölümcül darbeyi vurmak için FETÖ'ye hain darbe girişimini yaptırdılar. Karşısında kim vardı? Karşısında sizler vardınız, bütün milletimiz vardı, Türkiye'nin sokakları ve meydanları aziz milletimizle dolduğu için o ölümcül darbe girişimi de o hain darbe girişimi de milletin duvarına çarpıp paramparça oldu. Her sıkıntıyı geçmenin, her hedefe ulaşmanın, her menzile varmanın sırrı, bizim birlik ve beraberliği korumamızdır. Bizim gönül gönüle bu yürüyüşü devam ettirmemizdir."

Kaynak: AA