Duyurular

  • 17 ŞUBAT, 2018 CUMARTESI
AB Bakanı Ömer Çelik Adana Yüreğir'de Gündemi Değerlendirdi

AB Bakanı Ömer Çelik Adana Yüreğir'de Gündemi Değerlendirdi

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik, Yüreğir Kültür Merkezi'nde düzenlenen İlçe Kongresi'nde bir konuşma yaptı ve gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Türkiye için daha güzel günleri beraber inşa edeceklerini belirten AB Bakanı Ömer Çelik, "Hep beraber izliyoruz, kahraman Mehmetçik'in sınırlarımızın ötesinde kurulmak istenen terör koridoruna karşı, birilerinin terör örgütlerine küçük devletçikler kurdurma iradesine karşı nasıl meşru bir mücadele verdiğini ve teröre geçit vermediğini hep beraber izliyoruz." diye konuştu.

Bakan Ömer Çelik, Zeytin Dalı Harekatı'nın bölgeye barış getirdiğini vurgulayarak, "Terör isteyene de Mehmetçik'in kararlı mücadelesiyle cevap veriyoruz." dedi.

Şimdiye kadar çok büyük engelleri aşarak bu noktaya kadar geldiklerine dikkati çeken AB Bakanı Ömer Çelik, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Geçmişte Türkiye, büyük adımlar atmaya kalkıştığı zaman yapacakları şey şuydu, milletimizin kafasını karıştırmak için Türkiye'yi çeşitli kamplara, çeşitli kimliklere bölerlerdi. Bu memleketin çocuklarını farklı kamplarla birbirlerine düşürürlerdi ve etrafımızdaki sınırlarda birileri kendi işlerini görürlerdi. Siyasi partileri darmadağın ederlerdi. Onların içinde fitne, bölünme, ayrışma çıkarırlardı ve sonuçta, Türkiye içine kapanırdı. Türkiye'nin tamamında kamplar, kutuplaşmalar, husumetler ortaya çıkardı. Sonuçta etrafımızda bildiklerini yapmaya devam ederler, kendi çıkarlarını garanti altına almak için kendi yollarına devam ederlerdi."

Bu durumun değiştiğini, geçmişin kimlik kavgalarını, kamplaşmalarını, bölünmelerini kaldırdıklarını, tek yumruk olarak ilerlediklerini vurgulayan AB Bakanı Ömer Çelik, "AK Parti'nin yarattığı bu istikrar, birlik, beraberlik sayesinde, bu büyük Türkiye manzarası ve güzelliği sayesinde irademiz tamdır. Geleceğe bakışımızda kuşku yoktur. Türkiye'yi tek bir ideal etrafında birleştiriyoruz." ifadelerini kullandı.

- "PYD/YPG eşittir PKK'dır"

AB Bakanı Ömer Çelik, kendilerine Suriye'de ne işleri olduğunun sorulduğunu dile getirerek, şunları kaydetti:

"Türkiye Cumhuriyeti'nin, kimsenin bir karış toprağında gözü yoktur ama kimseye de toprağımızdan bir çakıl taşı vermeye niyetimiz yoktur. Oraya (Suriye'ye) niye gidiyoruz? Sınırımıza DEAŞ terör örgütü, PYD/YPG terör örgütü yerleşiyor. PYD/YPG eşittir PKK'dır, bunun lamı cimi yoktur. Bazı haber organlarında okuyorsunuz, diyorlar ki 'Türkiye, Kürtlere saldırıyor. Türkiye, Kürtlere karşı operasyon yapıyor.' Kürt kardeşlerimize karşı bundan daha büyük hakaret olamaz. Bunu provokasyon olarak yapıyorlar. Biz PKK ve DEAŞ'la savaşıyoruz, bunlar hiçbir şekilde Kürt kardeşlerimizin temsilcisi değildir. Oradaki diğer Kürt gruplarla da gidin konuşun, Kürt, Türkmen, Arap gruplarla devletimizin çok yakın ilişkisi var, hepsinin söylediği şey açıktır: 'PKK burada diğer Kürtlerin, Türkmenlerin, Arapların topraklarına el koyuyor."

- "DEAŞ'la PKK iş birliği içinde"

Bakan Ömer Çelik, Fırat Kalkanı ile 120-150 bin civarında Suriyelinin ülkelerine dönmelerinin sağlandığına işaret ederek, Zeytin Dalı Harekatı'yla da çok daha fazla sığınmacının kendi topraklarına döneceklerini söyledi.

Zeytin Dalı Harekatı'nın hukuki meşruiyeti olduğunu dile getiren AB Bakanı Ömer Çelik, komşularının istikrarlı ve zengin olmasını istediklerini, bunun da Türkiye'ye katkı sağlayacağını anlattı.

AB Bakanı Ömer Çelik, "Herkesin bilmesi gereken şey şudur, asla ve kata sınırlarımızda bir terör devletine müsaade etmeyeceğiz. Bugüne kadar etmedik, bundan sonra da etmeyeceğiz. Mehmetçik'in oradaki mücadelesi hem egemen bir devlet olarak Türkiye Cumhuriyeti Devletinin güvenliğini korumaktadır, esasında iyi anlarlarsa Avrupa'nın ve dünyanın da güvenliğini korumaktadır." değerlendirmesinde bulundu.

Zeytin Dalı Harekatı'nda yerli silahların kullanıldığına dikkati çeken AB Bakanı Ömer Çelik, şöyle konuştu:

"Diyorlar ki 'Bu PYD denen terör örgütü DEAŞ'a karşı savaşıyor'. Böyle bir şey yok. Onlar sadece terör devleti kurmak, terör koridoru gerçekleştirmek için orada savaş veriyorlar. Dikkat ederseniz, Rakka'da da Afrin'de de DEAŞ'la bu terör örgütünün ne kadar iş birliği içinde olduğu görülmüştür. Dolayısıyla bizim Zeytin Dalı Harekatı ile yaptığımız iş, Türkiye Cumhuriyeti'nin sınırlarında ve sınırlarına yakın bölgede terör koridoruna müsaade etmemektir ve Suriye'deki kardeş halkların bu terör örgütlerinin zulmünden kurtarılması için yapılan meşru bir girişimdir." 

- "Bu mücadeleyi sonuna kadar sürdüreceğiz"

Terör örgütlerine yardım eden ülkeleri eleştiren Bakan Ömer Çelik, "Bizim bir lafımız vardır, 'Ya devlet başa, ya kuzgun leşe.' deriz. Terör örgütlerine Yüreğir'den sesleniyorum: Ne yaparsanız yapın, en ufak bir tereddüde kapılmayacağız, bu terör örgütlerinin devletimize ve milletimize karşı bütün hesap ve girişimlerini etkisiz hale getireceğiz. Ne yaparlarsa yapsınlar, arkalarında kim olursa olsun, bu mücadeleyi sonuna kadar sürdüreceğiz." şeklinde konuştu.

AB Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik, 2019, 2023, 2053 ve 2071 hedefleri olduğunu, Türkiye'nin daha müreffeh günlere ulaşacağını sözlerine ekledi.